Posílení imunity

Imunitní systém je velmi důležitým obranným mechanismem, který nepřetržitě čelí působení velkého množství cizích látek, choroboplodných zárodků či parazitů, jenž mají tendenci ničit zdraví člověka. Funkce imunitního systému v podstatě určuje obranyschopnost a odolnost organismu. Oslabený imunitní systém vede k řadě onemocnění od virové nemoci až po rakovinu neboli nádorové onemocnění. Z toho titulu je posílení imunity jeden z nejdůležitějších kroků, který bychom měli učinit jako prevenci, a tím také předejít prvním příznakům onemocnění.

Příznaky oslabeného imunitního systému

Oslabený imunitní systém nemá typické příznaky. Oslabení organismu se bohužel projevuje až onemocněním, které je příčinou oslabeného imunitního systému. Zbystřit bychom však měli, pokud pozorujeme zvýšenou únavu bez důvodu, nebo jak se lidově říká, když „na mě něco leze“. Příznakem oslabení imunitního systému ale může být také nechuť k jídlu, zimnice či nachlazení (kýchání, zvýšená teplota, pokašlávání). Ačkoli oslabený imunitní systém nelze přímo zpozorovat, zcela jistě je oslabován i v důsledku stresových situací. Psychicky náročné období je tedy jasným podnětem k posílení imunity.

Kdy posílit imunitu?

Síla imunitního systému je individuální záležitost. Ačkoli z pohledu anatomie jsou všichni lidé stejní, každé tělo se projevuje jinak. Reakce těla a imunitního systému jsou obrazem stylu života a působení vnějších vlivů. Obecně bychom měli posílit imunitu posílit vždy, pokud to tak cítíme, ať už fyzicky či duševně. Bohužel lidské tělo je zrádné a mnohdy nám dá o nemoci vědět, až když je pozdě. Proto by mělo být pravidelné posilování imunity přirozenou součástí prevence všech onemocnění. Nezbytné posílení imunity je pak u aktivních jedinců nebo profesionálních sportovců, u lidí, kteří již pociťují známky oslabení imunitního systému (nachlazení, únava, deprese, pálení žáhy), u těch, kteří nedbají na svoji životosprávu (kouření, nadmíra alkoholu, nedostatek pohybu, chemicky upravené potraviny, nedostatek ovoce, zeleniny), u těch, kteří jsou náchylnější k nemocem z různých důvodů (genetické dispozice, chronické obtíže, operace), ale i u těch, kteří se vystavují riziku oslabení imunitního systému vnějšími vlivy (dlouhodobé cestování, stresové zaměstnání, psychicky náročné životní změny, bydlení ve znečištěném ovzduší). Všechny tyto rizikové faktory mohou zapříčinit nebezpečné oslabení imunitního systému, které vede k nemoci. Přestože příroda nás stvořila tak, abychom se nevítaným buňkám ubránili sami, dnes žijeme ve světě, kdy je lidstvo vystavováno příliš velkému množství rizikových faktorů, a proto se tělo přirozeně ubránit nedokáže.

Jak posílit imunitu?

Základem správného fungování těla je dostatečný přísun potřebných vitamínů a minerálů, které přirozeně získáváme z přijaté stravy. Bohužel v dnešní době se nabízí hned několik důvodů, proč lidé ztrácejí kontrolu nad příjmem zdravé stravy s obsahem toho, co naše tělo potřebuje. Jen ve stručnosti, nedostatek potřebných vitaminů v těle způsobuje stravování v rychlém občerstvení, chemické upravování potravin, přísady v podobě modifikovaného cukru a bílé mouky a řada dalších faktorů. Z těchto příčin se na zemi stále objevují nová a častější onemocnění, kterým imunitní systém musí čelit. Prevence ve formě posílení imunity je tedy obrovsky důležitá, neboť oslabení imunity onemocnění způsobuje, a pak již nemá dostatek síly se s ním vypořádat. Posílení imunity by mělo trvat tak dlouho, dokud nám tělo dává najevo své oslabení. Vhodné je posilovací kúru pravidelně opakovat, zejména v rizikovém období (jaro, podzim, zima).

 Další informace