Zánět močových cest (cystitida) a jeho příznaky

Zánět močových cest (cystitida) a jeho příznaky

Akutní zánět močových cest je dnes druhým nejčastěji se vyskytujícím zánětlivým onemocněním. Zánět močových cest, gynekologicky odborně nazýván cystitida, trápí především ženské pohlaví, ovšem setkat se s ním mohou i muži. Z části ženské populace se s tímto gynekologickým problémem potýká až 50% z nich.

Faktory zánětu močových cest (cystitidy)

Stejně jako u dalších zánětlivých onemocnění je rizikovým faktorem špatná hygiena. Bakterie vyskytující se v konečníku se snadno dostanou přes hráz do močové trubice, a pokud není imunitní systém dostatečně odolný, pak se lehce rozvine zánět močových cest. Důvod vyšší náchylnosti žen k onemocnění cystitidou je kratší vzdálenost konečníku a močové trubice oproti mužům. Přísnou hygienu je nutné dodržovat i při sexuálních aktivitách, které mohou být dalším gynekologickým rizikem. Také zadržování moči a nedostatečný pitný režim představují rizika pro močové ústrojí. Čerstvé maminky mají větší náchylnost k zánětu močových cest, neboť jejich rizikovým faktorem je ochablé svalstvo v důsledku porodu. Sklony k zánětu močových cest mají i těhotné ženy nebo ženy při menopauze. Pacienti s cukrovkou patří do další rizikové skupiny, jelikož jejich moč má sladší prostředí, ideální k přežití bakterií.

Příznaky zánětu močových cest (cystitidy)

Hlavním příznakem zánětu močových cest je bolest v podbřišku, kterou provází časté močení. Pálivá a řezavá bolest v průběhu močení může být až nesnesitelným příznakem. Typickým příznakem cystitidy je pak načervenalá moč neboli výskyt krve v moči, která se objevuje v důsledku podrážděné sliznice močových cest. Zánětlivé onemocnění močových cest se projevuje i zvýšenou teplotou, v pokročilejším stádiu pak třesavkou, bolestí zad či výtokem. Pokud jsou příznaky včas odhaleny, zánět močových cest lze diagnostikovat v raném stádiu a zmírnit tak jeho průběh.

Prevence zánětu močových cest (cystitidy)

Každému zánětlivému onemocnění lze předcházet obzvláště správnými hygienickými návyky. I nevhodné spodní prádlo nebo škodlivé kosmetické přípravky mohou být spouštěčem gynekologického zánětu. Účinnou prevencí je pak dostatečný příjem tekutin v podobě čisté vody a bylinných čajů, čímž dochází k patřičnému propláchnutí močového ústrojí a vyplavení škodlivých bakterií. Vhodná strava činí další podstatnou prevenci cystitidy. Pojídání brusinek a borůvek nebo pití nápojů z těchto plodů má pozitivní dopad na močový trakt a je přímo doporučováno odborníky. Protizánětlivé účinky ananasu jsou další skvělou obranou před zánětem. Ideální prevencí je nejlépe silný imunitní systém, který můžeme podpořit nejrůznějšími způsoby.

Léčba zánětu močových cest (cystitidy)

Postiženého zánětem močových cest po gynekologickém vyšetření většinou nemine antibiotická léčba. Nařízený klid lékařem je potřeba proložit vhodnými tekutinami, které lze doplnit o urologické čaje. Během léčby zánětu močových cest je dobré soustředit se na stravu obsahující dostatek vitaminu C, ideálně se zaměřit na protizánětlivé brusinky či brusinkové extrakty. Posílení imunitního systému je nutné při každém zánětlivém onemocnění.

Vliv imunitního systému na zánět močových cest (cystitidu)

Stejně jako další zánětlivá onemocnění je i zánět močových cest provázen oslabením imunitního systému, který je potřeba cíleně podpořit. Posílení imunitního systému jako prevenci zánětlivé nemoci je nejúčinnější, přesto je i v průběhu léčby zánětu močových cest nezbytné, a to především při léčbě antibiotiky, která imunitu velmi oslabují.